
POMEN GIBANJA IN ZDRAVEGA ŽIVLJENJA
PILATES VADBA - ZDRAVA VADBA Z DINAMIČNO NEVROMIŠIČNO STABILIZACIJO
UGOTOVITEV, DA JE GIBANJE OVIRANO - BOLEČINA V HRBTU!
Leta 2012 javnost še ni bila tako osveščena o diastazi rektusov. Nisem niti vedela, da jo imam in kaj je to, mislila sem si, spremenjen trebuh se vzame v zakup z rojstvom otroka. Kmalu me je začel boleti hrbet, pisarniškega sedečega dela nisem mogla več opravljati brez hudih bolečin.
Vadba je bila zame na zadnjem mestu, saj nisem imela časa zase, otrok je vedno na prvem mestu, sploh otrok z alergijami in atopijskim dermatitisom, kar sedaj tudi nekako obvladujemo (trikrat trkam). Ko me je že močno bolel hrbet sem se odločila. Grem nazaj na vodeno skupinsko vadbo, ker sem pred rojstvom obiskovala pilates in mi je bil domač, sem se odločila, da zopet poskusim na področju Vrhnike kjer živim.
SKUPINSKA VADBA Z GLASNO GLASBO - JE TO TO?
Skupinski pilates, glasna glasba, inštruktorica je imela mikrofon, samo da se »švica«, akcija. Le ko nisem kaj mogla izvesti, je iz odra zavpila, ni pravilno, dvigni nogo/roko višje, bolj narazen, bolj se vzravnaj, nižji počep... Vse me je bolelo, hrbet še bolj. Dvigovanje trupa – trebušnjaki, saj sem se vsa tresla, hribček na trebuhu se je dvigoval. Rekla sem si, ne more biti to to.
ODLOČITEV ZA ŠOLANJE PILATESA!
Ker google ve katere besede sem največkrat vtipkala, sem tako dobila na gmail ponudbo za Šolanje za pilates inštruktorja Association of Fitness Professionals in Gimnastične zveze Slovenije. Rekla sem si, mogoče pa je to znak. Pred drugo nosečnostjo 2014 sem se vpisala na šolanje. Takrat smo ob pregledu stanja posameznika ugotovili, da imam diastazo rektusov – razmik trebušnih mišic. Pri vsaki vaji iz učbenika mi je skozi razmik porinilo notranje organe – naredil se mi je hribček. Šla sem na pregled k zdravniku, ugotovili so še popkovno kilo.
Ne morem opisati kako zelo sem morala delati, se učiti, biti zelo skoncentrirana, da sem po nekaj mesecih malo obvladala in razumela kako doseči, da se diastaza ob mojem gibu zapre in ne še bolj odpre.
UČENJE VARNIH VAJ V NOSEČNOSTI IN PO PORODU!
Tako sem drugič zanosila in rodila drugič s carskim rezom leta 2015. Moje šolanje in praksa sta se razvlekli, učila sem se vaj, narediti sem morala vse vaje po učbeniku brez, da bi mi razširilo diastazo in bi se naredil »hribček«. Učila sem se varnih vaj v nosečnosti, po porodu.
STROKOVNO ŠOLANJE OD LETA 2014 ZAKLJUČENO IN ŠTIRI LETA IZKUŠENJ Z VODENJEM!
Šele leta 2017 sem do maja z rednimi treningi in vodenjem lahko izvedla vse napredne vaje brez, da bi se mi naredil »hribček«. Prvič sem šla opravljati izpit februarja 2017, ker sem mislila, da sem pripravljena, pa ni šlo, mišice so se mi še vedno tresle, pri naprednih vajah nisem zmogla. Tako sem se morala ob vsem vloženem trudu, potruditi še bolj. Šla sem na individualne treninge in mentorstvo.
Trud se je obrestoval. Izpit sem naredila s pohvalo, profesorica na Fakuleti za šport je ocenila moje vodenje in izvedbo z 10, ter dodala » Končno dobro odvoden izpit brez jamranja«.
NI POTREBE PO OPERACIJI!
Vendar trud se ni obrestoval samo z opravljeno diplomo pilates inštruktorice, temveč tudi z opravljenim težkim fizičnim testom in dobro psihofizično pripravljenostjo. Dokazala sem si, da zmorem, da ni ovir, dokazala sem se v lastni samodisciplini. In v ospredju kar se je obrestovalo: "Na pregledu popkovne kile v letu 2017 v Kirurškem sanatoriju, mi je doktorica povedala veselo novico, da se mi je ta zmanjšala na velikost konice kemičnega svinčnika, ni mi bilo potrebno na operacijo. Pohvalila je tudi okrepljeno trebušno steno in zmanjšan razmik trebušnih mišic ob gibanju na debelost otroškega mezinca."
Sicer kar mi ni bilo všeč, je povedala, da mi lahko ob prenehanju gibanja ponovno nastane enak razmik, saj je vezivno tkivo med mišicama raztegnjeno in oslabljeno zaradi nosečnosti, prav tako velja za kilo.
Torej moja naslednja osebnostna naloga in ne tako všečna, ker rada ustvarjam s tehnologijo in rada imam pisarniško delo (ali pa se ga oklepam???): »Čim manj sedečega dela«.
To pomeni za mene močan izziv. "Spremeni kariero, ne oklepaj se preteklosti, pretekle kariere. Še sedaj se držim za glavo in v prsih me stiska, rada bi svojo pisarno nazaj."
ZANIMANJE ZA PRAVILNO GIBANJE - DINAMIČNA NEVROMIŠIČNA STABILIZACIJA - TESTIRANJE PRAVILNE POSTAVITVE TELESA!
Tako sedim zdaj tukaj, pripravljam predstavitvene delavnice za pravilno telesno držo po dinamični nevromišični stabilizaciji (DNS) ter pilates vadbo – zadravo vadbo.
Poleg svojih gibalnih omejitev zaradi diastaze, sem zaradi carskih rezov in nekaj prirojenega, s svojima otrokoma naletela na nevromišične gibalne motje, diagnozo aksialna hipotonija, ektenzijski vzorec in asimetrija zaradi česar smo z obema puncama obiskovali razvojno ambulanto v prvih letih in zasebno terapijo na Vrhniki, Terapevtski dotik. Prvič sem se torej srečala z napačnimi gibalnimi vzorci, kako do njih pride in dobila znanje in zanimanje kako lahko spodbujamo pravilno gibanje. Naučila sem se in še preučujem kako lahko z dinamično nevromišično stabilizacijo (DNS) in izvajanjem pravilnih vaj popravimo večino, kar nam ni uspelo predelati v vseh razvojnih fazah gibanja, ki vplivajo na naše gibanje v otroštvu in odrasli dobi. Kako lahko preprečimo nevrogibalne motnje z vadbo v otroštvu in odrasli dobi. Nikoli ni prepozno za učenje novih gibalnih vzorcev. Tudi z vadbo v odrasli dobi.
Kako pomemben je baby handling za nevrogibanje, kako pomebna je osveščenost, katere faze mora dojenček dati skozi, da ne pride do nepravilnosti v nevromišičnem ravnovesju in kasnejših bolečin v sklepih, raznih hernijah, išiasih v odrasli dobi. Sedaj imamo na voljo veliko znanja, lahko začnemo že z dojenčki, nadaljujemo v otroštvu in odrasli dobi. Vse je na voljo.
Za vedno bom hvaležna DNS principu, ki mi je dal drugačen pogled na šport, na pravilno izvedbo športa, na testiranja pravilne postavitve telesa, mišične napetosti, na poglobljeno znanje o anatomiji in delovanju telesa. Namreč, ni važno katere vrste športa se lotevamo, važno je, da ga izvajamo varno in pravilno. Predvsem pa je važno, da znamo mišice tudi sprostiti. DNS predstavlja tudi kako pomembne so manipulacije mehkih tkiv.
POIŠČITE INŠTRUKTORJA, KI VAS BUDNO OPAZUJE IN POPRAVLJA!
V vsakem primeru je potrebno poiskati pravega inštruktorja. Niso vsi inštruktorji izučeni za takšno delo. Vsak bo rekel, da je njegov pristop pravi. Sami pa se lahko izobrazite, prepričate in celo preizkusite. Gibanje je vsekakor zdravo. Vsakemu paše drugačen način dela. Vendar, če vas inštruktor ne popravlja v pravilno držo, pozorno ne opazuje vsakega vašega giba, lahko pride do poškodb. Vidim slike inštruktorjev (oglasi, panoji), ki naredijo prikaz neke vaje, sliko v raznih zavidljivih ali celo preprostih položajih, a vidim, da nogi nista poravnani, ramena so preveč naprej, da kolena, medenica, ledveni del hrbtenice, prsni koš, ramenski obroč in vratna hrbtenica niso v stabilnem položaju, da so celo "zgrbljeni". Mišice in dobra postava prepričajo posameznike.
JE MOČNEJŠA POSTAVA LAHKO LEPA?
Nujno moram govoriti tudi o različnih postavah ljudi. Nekateri ljudje so po konstrukciji celo življenje suhi, drugi ljudje, so močnejše postave. Naš sistem nam je preko popačene realne slike podal kakšno naj bi telo izgledalo in nam vzel realno predstavo. Vse slike suhih ljudi z napetimi mišicami so ILUZIJA, so tržna niša. Vsako telo je drugačno. Je pa telo vsako lepše, če je okrepljeno, da ni mehko, da nam ne zastaja voda in ko znamo priti v pravilno držo. Vsako takšno telo je lepo. Torej zdravo, okrepljeno in v pravilni drži, ne glede na konstitucijo. Tukaj ni sramu in nesprejemanja lastnega izgleda.
POISKUSITE ŠE VI. VIDELI BOSTE, DA SAMO DOBRO POČUTJE V SVOJI KOŽI, NI ILUZIJA!
Vesna Petrač
Strokovna delavka v športu II stopnje - Pilates inštruktorica, Fakulteta za šport, GZS
Trenerka DNS Exercise vadbe, rehabilitacijska šola Praga
Univ. dipl. soc. del.